Festivalul Internațional de Muzică Nouă 𝙄𝙣𝙩𝙧𝙖𝙙𝙖 ◦ ediția a VII-a


Data și ora:
Gazdă:

Bulevardul Constantin Diaconovici Loga 2, Timișoara 300022, Romania
Organizator:

Despre

Festivalul Internațional de Muzică Nouă Intrada, aflat la ediția a VII-a, se va desfășura în acest an între 15-21 noiembrie 2021.
Ediția acestui an este organizată în memoria marelui muzician Remus Georgescu (1932-2021).
___________________________________________________________________________
𝗟𝘂𝗻𝗶, 𝟭𝟱 𝗻𝗼𝗶𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲, 𝗼𝗿𝗮 𝟭𝟵 | 𝗦𝗮𝗹𝗮 𝗖𝗮𝗽𝗶𝘁𝗼𝗹
Recital cameral - Bach in the Core
Saša Mirković (Serbia) - violă
Vladimir Blagojević (Serbia) - acordeon
În program:
◉ David Mastikosa - Trichord
◉ Vladimir Trmčić - Longing
◉ J.S. Bach/Mirković/Blagojević - Sonata în Sol minor, BWV 1029 (original pentru viola da gamba și clavecin)
◉ Cătălin Crețu - Prosopopeea urmei
◉ Arvo Pärt - Fratres
◉ Dragana Jovanovic - Trik Oma dazas Ashu IV La Du
𝗠𝗮𝗿𝘁̦𝗶, 𝟭𝟲 𝗻𝗼𝗶𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲, 𝗼𝗿𝗮 𝟭𝟵 | 𝗦𝗮𝗹𝗮 𝗖𝗮𝗽𝗶𝘁𝗼𝗹
Recital - Flaut peste veacuri
Mario Caroli (Italia) - flaut
În program:
◉ Diana Rotaru - Solomonarul pentru flaut alto (dedicat lui Mario Caroli)
◉ J.S. Bach - Suita în Re minor, BWV 1008 (original pentru violoncel)
◉ Doina Rotaru - Jyotis (dedicat lui Mario Caroli)
◉ Maria Eugenia Luc - Red pentru flaut alto (dedicat lui Mario Caroli)
◉ G.P. Telemann - Fantezia nr. 10 în Fa diez minor, Fantezia nr. 8 în Mi minor
◉ Doina Rotaru - Mithya pentru flaut/flaut bas
𝗠𝗶𝗲𝗿𝗰𝘂𝗿𝗶, 𝟭𝟳 𝗻𝗼𝗶𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲, 𝗼𝗿𝗮 𝟭𝟵 | 𝗦𝗮𝗹𝗮 𝗖𝗮𝗽𝗶𝘁𝗼𝗹
Recital cameral - Lumină și ecouri
Ansamblul Atem
Cristina Mălăncioiu – vioară
Cristian Miclea – clarinet
Victor Andrei Părău – pian
Invitat: Matei Ioachimescu – flaut
În program:
◉ Xingzimin Pan - Kaidan pentru flaut și pian
◉ Gabriel Mălăncioiu - Anima/animus pentru vioară (p.a.a)
◉ Maia Ciobanu - Veni-va pentru clarinet și mediu electronic
◉ Dan Dediu - Luna pentru celestă (p.a.a)
Irinel Anghel - Where to go when (pentru flaut și pian)
◉ Myriam Marbe - Tribute Echoes pentru vioară și pian
◉ Gabriel Almași - Alter Echo pentru clarinet și mediu electronic
◉ Irinel Anghel - Where to Go pentru flaut și pian
𝗝𝗼𝗶, 𝟭𝟴 𝗻𝗼𝗶𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲, 𝗼𝗿𝗮 𝟭𝟵 | 𝗦𝗮𝗹𝗮 𝗖𝗮𝗽𝗶𝘁𝗼𝗹
Recital - The Geometry of Thought
Ansamblul Percutissimo (Amelia Trifu, Patrick Cojerean, Bogdan Buică)
Coordonator: Doru Roman
Invitat: Sorin Petrescu – sintetizator
În program:
◉ Violeta Dinescu - Litanie pentru Remus Georgescu (p.a.a.)
◉ Doina Rotaru - Noesis
◉ Siegfried Fink - Trio Oriente
◉ Adrian Iorgulescu - Intersecții
◉ John Cage - Living Room Music
◉ Adrian Pop - Hexagon
◉ Ernst Tock - Geographical Fugue
◉ Mark Ford - Stubernic
Vineri, 19 noiembrie, 𝗼𝗿𝗮 𝟭𝟵 | 𝗦𝗮𝗹𝗮 𝗖𝗮𝗽𝗶𝘁𝗼𝗹
Concert simfonic - Trei compozitori în primii lor 70 de ani
Dirijor: Tiberiu Soare
Solist: Doru Roman - percuție
Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul
În program:
Doina Rotaru - Concert pentru percuție și orchestră
Adrian Iorgulescu - Divertisment pentru orchestră de coarde
Adrian Pop - Triptic pentru orchestră
𝗦𝗮̂𝗺𝗯𝗮̆𝘁𝗮̆, 𝟮𝟬 𝗻𝗼𝗶𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲, 𝗼𝗿𝗮 𝟭𝟵 | 𝗦𝗮𝗹𝗮 𝗖𝗮𝗽𝗶𝘁𝗼𝗹
Recital - Tineri interpreți ai muzicii noi
Studenții Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara
◉ Ian Clarke - Zoom Tube pentru flaut
Bogdan Preda, clasa asist. drd. Matei Ioachimescu
◉ György Kurtág - Játékok pentru pian (selecțiuni)
Brigita Pavel, clasa conf. univ. dr. Sorin Dogariu
◉ Kaaija Sariaho - Nocturne pentru vioară solo
Eunice Bahnaru, clasa conf. univ. dr. Cristina Mălăncioiu
◉ Anthony Plog - Post Cards pentru trompetă
Maria Vodovozova, clasa conf. univ. dr. Sergiu Cârstea
◉ George Crumb - Makrokosmos pentru pian (selecțiuni)
Serena Voaideș, clasa prof. univ. dr. Manuela Mihăilescu
◉ Adrian Pop - Gordun pentru violoncel
Andreea Petrila, clasa Darius Tereu
◉ György Kurtág - Játékok pentru pian la patru mâini (selecțiuni)
Regina Csermak și Rebeca Mutașcu, clasa conf. univ. dr. Sorin Dogariu
◉ Doina Rotaru - Il Piano di ghiaccio pentru cvartet de flaute
Dumitru Palagniuc, Miriam Tohătan, Zselyke Feher, Iulia Lupaș, clasa asist. drd. Matei Ioachimescu
𝗗𝘂𝗺𝗶𝗻𝗶𝗰𝗮̆, 𝟮𝟭 𝗻𝗼𝗶𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲, 𝗼𝗿𝗮 𝟭𝟵 | 𝗦𝗮𝗹𝗮 𝗖𝗮𝗽𝗶𝘁𝗼𝗹
Recital - Remus Georgescu Perpetuum
Ramona Morărița – soprană
Maria Virginia Onița – soprană
Cristian Ardelean – bariton
Marko Ristič – acordeon
Radu Țaga – fagot
Felix Burghelea – tubă
Manuela Iana-Mihăilescu – pian
Dragoș Mihăilescu – pian
Ionică Pop – pian, sintetizator, percuție
Andreea Dumitrescu – pian
Andreea Olariu – pian
Ioan Mihăilescu – pian
Regina Csermak – pian

În program:
◉ Remus Georgescu - Nocturnă (versuri de George Bacovia); De Profundis (versuri de Lucian Blaga); Variațiuni pentru două piane
◉ Laura Manolache - Spirale (omagiu lui Remus Georgescu) pentru acordeon (p.a.)
Remus Georgescu - Primăvară (versuri de Octavian Goga); Trei miniaturi pentru pian; Amurg de toamnă (versuri de Lucian Blaga)
◉ Ionică Pop - Retriademus (dedicată lui Remus Georgescu) (p.a.a)
◉ Remus Georgescu - Interludiu și Toccata din Suita A II-a pentru pian; Mă Ascund (versuri de Robert Șerban)
___________________________________________________________________________
Accesul la concert va fi permis până la 30% din capacitatea maximă a spațiului, doar persoanelor vaccinate împotriva COVID-19 sau care au trecut prin boală, în baza certificatului verde și cu purtarea măștii de protecție.
___________________________________________________________________________
Prețul biletelor și programul casieriei pot fi consultate aici: https://www.filarmonicabanatul.ro/index.php/contact

Fotografii